Od 1 kwietnia 2024 roku wprowadzone zostaną zmiany w opodatkowaniu niektórych usług kosmetycznych. Dotychczasowa stawka VAT na te usługi, wynosząca 23%, zostanie obniżona do 8%. Dla firm działających w branży beauty będzie to oznaczało konieczność zidentyfikowania, które z oferowanych przez nie usług będą podlegać niższej stawce podatku, a które nie. Jakie dokładnie usługi będą objęte niższą 8% stawką VAT? Ważne będzie również dostosowanie systemów kasowych i sprzedażowych do nowych przepisów.
Zgodnie z nowym rozporządzeniem Ministra Finansów z 14 marca 2024 roku, usługi kosmetyczne klasyfikowane pod numerami PKWiU 96.02.13.0, ex 96.02.14.0, 96.02.19.0 będą objęte obniżoną stawką VAT w wysokości 8% od 1 kwietnia 2024 roku, zamiast dotychczasowych 23%.
Jednakże, oferta salonów kosmetycznych często wykracza poza te konkretne kategorie, co może prowadzić do niejasności co do tego, które usługi kwalifikują się do obniżonej stawki VAT.
W ramach usług objętych 8% stawką VAT od 1 kwietnia 2024 roku można wskazać:
- zabiegi pielęgnacyjne i upiększające (nie wymagające specjalistycznej wiedzy medycznej),
- manicure i pedicure,
- stylizację brwi i rzęs,
- przekłucie uszu,
- poradnictwo dotyczące pielęgnacji urody i makijażu,
- depilację, naświetlanie promieniami UV i podczerwienią,
- pedicure podologiczny, jeśli nie jest wykonywany przez personel medyczny.
Warto zauważyć, że podatnicy z branży beauty mogą zastosować zwolnienie z VAT, jeśli ich obrót w poprzednim roku podatkowym nie przekroczył 200 000 zł. W takim przypadku zasady rozliczeń VAT nie ulegną zmianie.
Ważne jest również przyporządkowanie odpowiednich stawek VAT do poszczególnych usług przy przeprogramowywaniu kas fiskalnych. Organów podatkowych i sądy podkreślają konieczność precyzyjnego określenia nazw usług na paragonach, aby uniknąć nieścisłości co do opodatkowania różnymi stawkami VAT.