W dniu wczorajszym tj. 21 lutego 2023r. wszedł w życie znowelizowany Kodeks Pracy w zakresie kontroli trzeźwości.
Pracodawcy mogą na mocy nowych przepisów przeprowadzać prewencyjne kontrole trzeźwości pracowników, zleceniobiorców i współpracowników B2B. Oprócz alkoholu pracodawca może zbadać również pracownika na obecność środków działających podobnie do alkoholu takich jak:
– opoidy;
– amfetamina i jej analogi;
– kokaina;
– kannabinoidy;
– benzodiazepiny.
Zasady przeprowadzania kontroli wraz z procedurami i rodzajem wykorzystywanych do tego urządzeń muszą zostać uregulowane w układzie zbiorowym, regulaminie lub w obwieszczeniu o którym pracodawca musi poinformować pracowników z 2-tygodniowym wyprzedzeniem.
Ponadto pracodawca ma obowiązek przechowywania dokumentacji związanej z kontrolą w aktach osobowych pracownika przez rok. Dokumentacja powinna zawierać: informację o kontroli, datę, godzinę i wynik badania.
Rozporządzenie wskazuje nam sposób przeprowadzania kontroli oraz rodzaj wymaganych prawem urządzeń.
Podejrzenie pracodawcy
Jeśli zachodzi uzasadnione podejrzenie, że pracownik pojawił się w pracy w stanie po użyciu jakiegoś z wymienionych wyżej środków lub zażywał taki środek w pracy pracodawca nie dopuszcza do pracy pracownika. Należy przeprowadzić wówczas badanie. W takim przypadku policja lub straż miejska mogą zlecić przeprowadzenie badania krwi lub moczu.
Konsekwencje dla pracownika
Pracodawca na nietrzeźwego pracownika może nałożyć karę porządkową, a także rozwiązać umowę o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia z powodu ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych.
Jeśli u pracownika stwierdzono dodatni wynik badania nie przysługuje mu wynagrodzenie za czas w którym nie świadczył pracy przez okoliczność odsunięcia i niedopuszczenia go do pracy. Podobnie jest, gdy pracownik odmówi poddania się badaniu wykonywanemu przez uprawniony organ. W dokumentach odnotowuje się wówczas nieobecność nieusprawiedliwioną pracownika.
Podstawa prawna:
- Nowelizacja Kodeksu Pracy:
Dzienniku Ustaw 2023 poz. 240 - Rozporządzenie w sprawie badań na obecność alkoholu lub środków działających podobnie do alkoholu w organizmie pracownika
Rozporządzenie w sprawie badań na obecność alkoholu lub środków działających podobnie do alkoholu w organizmie pracownika