Od 1 lipca 2021 r. obowiązuje ustawa mająca na celu implementację regulacji unijnych przyjętych w ramach pakietu VAT e-commerce. Nowelizacja ma na celu uszczelnienie VAT w handlu elektronicznym pomiędzy przedsiębiorcami i konsumentami w całej UE. Nowelizacja VAT wprowadziła zmiany dotyczące nie tylko rozliczeń VAT od przesyłek kupowanych np. na AliExpress czy innych portalach, ale również przesyłek w UE.
Z ustawy o VAT z dniem dzisiejszym znikają obecne regulacje dotyczące sprzedaży wysyłkowej. Wchodzi natomiast wewnątrzwspólnotowa sprzedaż towarów na odległość tzw. WSTO i nowy roczny limit – 10 000 euro. Do limitu wliczamy sprzedaż netto z tytułu obecnych dostaw wysyłkowych. Przykładowo jeśli firma z Polski sprzeda towary osobom fizycznym z UE i nie przekroczy limitu 10 000 euro to VAT będzie mogła rozliczyć w Polsce. Po przekroczeniu tej kwoty VAT z takiej sprzedaży trzeba będzie rozliczyć w kraju konsumenta. Wprowadzone uproszczenie tzw. jedno okienko – One Stop Shop (OSS) pozwoli na rozliczenie takiej sprzedaży w kraju. Oznacza to, że nie trzeba będzie się rejestrować na potrzeby VAT w krajach, do których wysyłany jest towar. To Polski organ podatkowy przekaże podatek należny do właściwego kraju UE.
Zmianie ulegają również przepisy dotyczące rozliczania VAT od przesyłek spoza UE o wartości do 150 euro.
Zostaje wprowadzona też nowa procedura sprzedaży na odległość towarów importowanych tzw. SOTI.
Dodatkowo podatek od przesyłek z Chin czy też USA pobierają internetowe platformy sprzedażowe, które stają się z dniem dzisiejszym podatnikami VAT. Platformy te wpłacą podatek również w jednym okienku – importowym punkcie kompleksowej obsługi tzw. IOSS. Z kolei, gdy platforma podatku nie pobierze, obowiązek ten zostaje przeniesiony na pocztę, firmy kurierskie i agencje celne. W praktyce wg wstępnych ustaleń to najprawdopodobniej kurierzy i poczta będą pobierać VAT od przesyłek spoza UE.
Oczekujemy teraz publikacji finalnej wersji objaśnień ze strony Ministerstwa Finansów.